886 بازدید ::: 4:03 ::: ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

پرسشنامه شادکامی آکسفورد OHI

پرسشنامه شادکامی آکسفورد OHI

شادکامی حالتی است که سه ویژگی دارد: فراوانی و درجه عاطفه مثبت، میانگین سطح رضایتمندی در طی یک دوره، ونبود احساسات منفی مانند افسردگی. با توجه به این تعریف امروزه ابزارهای گوناگونی برای سنجش افسردگی ساخته شده است که بی شک معروف‌ترین آن‌ها پرسشنامه شادکامی آکسفورد (OHI) است که معادل انگلیسی آن Oxford Happiness Inventory است.

این پرسشنامه در سال ۱۹۸۹ توسط آرجیل، مارتین و کراسلند ساخته شد. نحوه ساخت آن بدین صورت بود که پژوهشگران از طریق رایزنی با آرون تی بک، جملات مقیاس افسردگی بک را وارونه کردند و ۲۱ گویه به دست آمد. سپس ۱۱ ماده به این ۲۱ ماده اضافه گردید و در نهایت با بررسی‌های نهایی مقیاس ۲۹ گویه‌‌ای پرسشنامه شادکامی آکسفورد (OHI) بوجود آمد.و نیز در سال‌های آتی این پرسشنامه تغییراتی یافت و با نام oxford happiness questionnaire یا با اختصار OHQ منتشر شد.

نمره گذاری پرسشنامه شادکامی آکسفورد (OHI)
همانگونه که بیان شد پرسشنامه شادکامی آکسفورد (OHI) دارای ۲۹ گویه است که هر گویه شامل ۴ عبارت است که عبارت اول نمره صفر، عبارت دوم نمره ۱، عبارت سوم نمره ۲ و عبارت چهارم نمره ۳ می‌گیرد. در نهایت فرد نمره‌ای بین ۰ تا ۸۷ به دست می‌آورد که نمره بالاتر نشانه شادکامی بیشتر است.

 

 

 

برای دانلود پرسشنامه کلیک کنید :

 

 

دانلود پرسشنامه.PDF

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.