508 بازدید ::: 4:25 ::: ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

احساس بی ارزشی در زندگی

احساس بی ارزشی در زندگی می تواند گاهی در زندگی به سراغ ما بیاید. حتما همه ما زمان هایی را تجربه کرده ایم که تمام هستی و تعلقاتمان را پوچ تصور کرده ایم و به این اندیشیده ایم که چرا باید خودمان را دوست بداریم و آیا لیاقت احترام و دوست داشته شدن را داریم. در واقع فردی که دچار احساس بی ارزشی شده است احساس بی مصرفی و بیهودگی دارد و تصور می کند وجود او برای هیچ کجای این جهان موثر نیست. در این مقاله درباره چرایی به وجود آمدن این احساس صحبت می کنیم.

احساس بی ارزشی

احساس بی ارزشی

احساس بی ارزشی در زندگی

این احساس ناشی از عدم سلامتی عاطفی و روانی فرد است و تاثیرات کاملا مخربی بر زندگی فرد خواهد گذاشت. گاهی فرد بیش از حد با این احساس درگیر می شود و در مواقعی اقدام به خودکشی می کند. یکی از دلایل به وجود امدن این احساس در افراد مشکلات مالی است. با توجه به این که اخیرا وضعیت نا به سامان اقتصادی و شیوع کرونا بسیاری از افراد را دچار شکست های سنگین مالی کرده است به وفور شاهد افرادی هستیم که دچار احساس بی ارزشی در زندگی شده اند. برخی از افراد که دچار این احساس شده اند آن را به صورت احساسات منف و پرخاشگری بروز می دهند.

خطرات این احساس

طبق مطالعات انجام شده مردانی در سن ۶۵ و بالاتر مورد بررسی قرار گرفتند. بررسی میزان مرگ و میر در اثر چنین عارضه ای بالا بود. معمولا افرادی که دارای علائم افسردگی بودند در اثر خودکشی از دنیا رفته بودند اما افرادی که دچار حس بی ارزشی شده بودند با مرگ طبیعی از دنیا رفتند. پنج سال پس از این تحقیقات؛ ۱۸٫۲% از مردانی که اظهار کرده بودند دچار بی ارزشی هستند و تنها ۹٫۹% از کسانی که این مورد را اظهار نداشتند، فوت کردند.
دلیل این اتفاق مربوط به شرایطی است که فرد برای خود ایجاد می کند. فردی که دچار احساس بی ارزشی شده است، ورزش نمی کند و غذای خوب نمی خورد، چکاپ های سالانه و دوره ای را انجام نمی دهد و احتمالا سیگار می کشد؛ که همه اینها می تواند موجب مرگ زود هنگام افراد شود.

روش‌های درمانی برای مقابله با احساس بی ارزشی

مرکز مشاوره در مشهد می تواند بیشترین کمک را به چنین افرادی ارائه دهد. اگر این علائم به عنوان یک بیماری شناخته شود لازم است که با صحبت با مشاور خانواده در مشهد بهترین احساس ارزشمند بودن را در فرد ایجاد کنید. گاهی ممکن است خانواده، احساس غار نشینی یک مرد را با احساس بی ارزشی در او اشتبه بگیرند. به همین دلیل است که می گوییم اگر دیدید مردی بیش از حد ایده آل از شما دوری می کند و روابط صمیمانه ای ندارد حتما احساس خطر کنید و قضیه را با مشاور خانواده در مشهد در میان بگذارید. افرادی که دچار بیماری های روان شناختی هستند معمولا خودشان نمی توانند این بیماری را در خود تشخیص دهند و برای معالجه اقدام کنند. به همین دلیل اقدامات خانواده در این خصوص بسیار موثر است.
یک سری روش های روان درمانی مختص چنین افراد وجود دارد که روانشناس با توجه به نیاز فرد آن را اجرا می کند و طی جلسات مختلف و به تدریج فرد را احساس بی ارزشی در زندگی می رهاند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *