641 بازدید ::: ۸:۴۶ ::: ۱۳۹۹/۰۹/۱۳

تست MMPI – فرم کوتاه

MMPI

تست شخصیت ام ام پی آی را می‌توان یکی از مهمترین و معتبرترین پرسشنامه‌های شخصیت معرفی کرد که لازم است نتیجه آن توسط متخصصین در حوزه روانسنجی تفسیر و تعبیر شود.
تست شخصیت ام ام پی آی از معتبرترین آزمون‌های روان شناسی می باشد که در مراکز درمانی و کلینیک‌های روانشناسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از نتیجه حاصل از این پرسشنامه برای فرد نیمرخ روانی تهیه می شود که متخصصین  روانشناسی بالینی و روانسنجی از روی آن سلامت روانی یا ویژگی‌های شخصیتی فرد را تشخیص می‌دهد.
معرفی تست شخصیت mmpi
آزمون ام ام پی آی از مهمترین پرسشنامه های شخصیتی بالینی می باشد که بیش از ۱۰۰۰۰ منبع تحقیق درباره آن منتشر شده است. بدین سان، MMPI علاوه بر کاربرد مفید بالینی،مقدار زیادی از ادبیات تحقیق را به راه انداخته است و به عنوان یک ابزار اندازه گیری در مطالعات تحقیقی به کار رفته است.
این پرسشنامه در سال ۱۹۴۳ به وسیله هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ایجاد شده و بیش از هر پرسشنامه‌ای در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشت روانی مورد استفاده قرار می گیرد و مشوق بسیاری از پژوهش‌های علمی در دنیا است.
 
 از آنجا که اجرای فرم ۵۵۵ سوالیاین تست بسیار مشکل و زمان بر بود؛  فرم‌های کوتاه‌تری از آن نیز تهیه شد که کمترین آن فرم ۷۱ سوالی می‌باشد که در سال ۱۹۶۸ دکتر کینی کان آن را تنظیم کرده و پس از انجام کارهای آماری قابلیت تشخیصی آن تایید شد. تست شخصیت mmpi را می‌توان هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی اجرا کرد. فرم‌های گوناگون این پرسشنامه را می‌توان در گروه‌های سنی بالاتر از ۱۶ سال و یا افرادی که حداقل دارای ۸ کلاس تحصیلات هستند، اجرا نمود.

 

ام ام پی آی فرم کوتاه.pdf

نظرات

پاسخی بگذارید