285 بازدید ::: 3:55 ::: ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

نشانه اعتماد به نفس پایین

نشانه اعتماد به نفس پایین در هز زمانی می تواند موجب آزار ما شود. همه ما در موقعیت هایی قرار گرفته ایم که دچار استرس، اضطراب و حس کم ارزش بودن را درک کرده ایم. این تنش ها را احتمالا در شرایط غیر مساعد تجربه کرده ایم که خب این ها علایمی عادی است. اما اگر این تنش ها و استرس های همراه آن و اینکه ما همیشه این حس را داشته باشیم که کم ارزش هستیم، باید مورد توجه قرار بگیرد.

در ادامه به بررسی دقیق تری در مورد نشانه های اعتماد به نفس پایین می پردازیم.

نشانه های اعتماد به نفس پایین

نشانه های اعتماد به نفس پایین

 

ده نشانه اعتماد به نفس پایین

 1. در جمع ها خود را با تلفن و غیره سرگرم می کنند:

افرادی که از اعتماد به نفس پایین برخوردار هستند، در جمع ها احساس راحتی نمی کنند و با کسی حرف نمی زنند. مخصوصا وقتی در جمعی باشند که هیچ کس را نمی شناسند و آشنایی ندارند.

برای این افراد صحبت کردن از سخت ترین کارها است و نمی توانند راحت صحبت کنند.

از همین رو در این جمع ها خود را با کار های مختلف سرگرم می کنند از جمله گوشی موبایل. چرا که راحت ترین کار همین است تا خود را از آن جمع دور کنند.

 1. بیهوده موافقت کردن:

این افراد در بحث کردن ها کنار می کشند زیرا احساس می کنند توانایی توجیه کردن دیگران را ندارند. اگر در این میان هم واقعا حق با طرف مقابل نباشد، برای جلب توجه دیگران با آن ها موافقت های الکی می کنند تا نیاز نباشد که به ادامه صحبت پا دهند.

 1. به سر و وضع خودشان بیش از حد نیاز توجه می کنند:

مرتب بودن صفتی خوب و پسنده استو حال اگر همین مرتب بودن و اهمیت دادن به خود بیش از حد معمول باشد یکی از نشانه های اعتماد به نفس پایین است.

 1. انتقاد پذیر نیستند:

یک نشانه اعتماد به نفس پایین عدم انتقاد پذیری است. افرادی که از اعتماد به نفس پایین برخوردار هستن، اصلا انتقاد پذیر نیستند و از شنیدن حرف های نقادانه اطرافیان آزرده می شوند و از درون خورد می شوند.

گاهی ممکن است این افراد هنگام شنیدن انتقاد و نقد دیگران عصبانی شوند و حالت پرخاشگرانه ای به خود بگیرند. که این ناراحتی و عصبانیت هم بر روی دیگران و اطرافیانش تاثیر می گذارد.

 1. از بیان کردن نظر و عقایدشان هراس دارند:

این افراد از گفتن نظرات خود هراس دارند و میترسند با نظر و عقیده آن ها مخالفت شوند. به همین دلیل از گفتن عقاید خودشان به دیگران ممانعت می کنند.

 1. به سرعت عقیده خود را تغییر می دهند:

این افراد نظرات ثابتی ندارند و مدام نظر خود را تغییر می دهند. این افراد تحت تاثیر عوامل و افراد مختلف اطرافشان نظرشان را عوض می کنند و شخصیت ثابتی ندارند و دمدمی مزاج هستند.

 1. در مقابل تحسین دیگران، واکنش های غیر مناسب نشان می دهند:

این افراد چون اعتماد به نفس کافی ای ندارند و خود را باور ندارند، مدام تعریف های دیگران را انکار می کنند.

 1. زود تسلیم می شوند:

این افراد در راه رسیدن به اهداف خود خیلی زود تسلیم می شوند. این افراد پر از انرژی های منفی ای هست که باعث می شود از اهداف خود دست بکشند.

 1. خود را با دیگران مقایسه می کنند:

این افراد خود را همش با افراد دیگر مخصوصا افرادی که بهتر از خودش هست مقایسه می کند و نگاهشان همش به زندگی دیگران است و از زندگی خود غافل می شوند.

 1. اشتباهات خود را توجیه می کنند:

این افراد همش در حال توجیه کردن اشتباهات خود هستند و هزار دلیل می آورند تا خودشان را تبرئه کنند. اگر در این بین حتی به موفقیت هم برسند باز هم برای دیگران توضیح و دلیل می آورد.

جمع بندی

در ادامه به طور خلاصه به چند نشانه اعتماد به نفس پایین پایین اشاره می کنیم:

 • خمیده و بدون انگیزه راه رفتن
 • تقصیرات خود را به دوش دیگران می اندازند
 • دنبال بهانه هستن
 • به صورت تدافعی رفتار می کنند
 • نیاز به تایید شدن دیگران دارند
 • از رسیدن به پیروزی ها و موفقعیت هاشان لذت نمی برند
 • از تغییر کردن هراس دارند
 • منفی فکر می کنند و پر از انرژی منفی هستن
 • از آینده هراس دارند
 • کمال گرا هستن

 

با مراجعه به مرکز مشاوره در مشهد می توانید برای رهایی از اعتماد به نفس پایین راه حلی بیابید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *