185 بازدید ::: 11:53 ::: ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

مزایا و معایب ازدواج سفید

مزایا و معایب ازدواج سفید از دیدگاه روانشناسی چیست؟ افرادی زیادی روزانه این سوال را در ذهن دارد که فارغ از دستورات دینی، ازدواج سفید چه تاثیراتی بر زندگی دو شخص در کنار هم دارد. ازدواج سفید در ایران پدیده ای مدرن است که افراد شناختی نسبت به آن نداشته و گاهی کورکورانه از آن پیروی می کنند و یا آن را رد می کنند. در این مطلب آموزشی تیم پژوهشی دکتر سعادتی به صورت علمی، مزایا و معایب این نوع ازدواج را بررسی می کنیم.

مزایا و معایب ازدواج سفید

مزایا و معایب ازدواج سفید

ازدواج سفید نامیست که در ایران بر رابطه ی دختر و پسری گذاشته می شود که بدون بستن پیوند رسمی ازدواج با هم، هم خانه می شوند.
این نوع ازدواج در ایران با یک الگو برداری ناقص از نمونه غربی آن در حال اجرا است. این ازدواج اگر به طور صحیح اجرا شود معمولا ضرری برای فرد ایجاد نمی کند اما اجرا شدن صحیح آن لازمه برقراری پیش شرط هایی است که در جامعه ایران نمی گنجد.

ازدواج سفید در غرب

در واقع پیوند ازدواج سفید در ایران بیشتر بدین منظور اجرا می گردد که هر یک از طرفین بتواند از زیر بار مسئولیت های ازدواج و تعهد شانه خالی کند. زیرا این نوع ازدواج در ایران به صورت پنهانی انجام می شود.
اما در جوامع غربی که فرهنگ متفاوتی دارند این رابطه به رسمیت شناخته شده و دو فردی که در این رابطه وارد می شوند کاملا تعهدات ازدواج را نسبت به یکدیگر دارند و نگاه جامعه نیز به آن ها مثبت است و ازدواج سفید آن ها کاملا علنی است.

مزایای ازدواج سفید

موجب می شود دو فرد مدتی در یک خانه زندگی کنند و پیش از ثبت رسمی ازدواج نسبت به خصوصیات اخلاقی یکدیگر آگاه شوند و زمانی که به شناخت کافی رسیدند تصمیم بگیرند ازدواج کنند. در واقع این امر موجب شده است افراد در صورت نارضایتی از رابطه به راحتی از آن بیرون بیایند و به دنبال طی کردن پروسه طلاق نباشند.
ازدواج ایرانی همواره با صرف هزینه هایی همراه است بسیاری از جوانان که تمایل دارند همسری داشته باشند و به دلیل مشکلات مالی از پس آن بر نمی آیند تصمیم به ازدواج سفید می گیرند.

معایب ازدواج سفید

این ازدواج معایب و مشکلاتی را برای جوانان ایجاد می کند که برخی از آن ‌ها عبارتند از:

عدم وفاداری و تعهد در رابطه، افزایش احتمال خیانت جنسی و عاطفی زوجین، عدم مسئولیت پذیری زوجین، مشکل با خانواده‌ ها در خصوص نپیرفتن این نوع ازدواج و قطع حمایت مالی و عاطفی از طرف خانواده‌ ها، بروز استرس و اضطراب در زوجین به دلیل ترس از اتمام ناگهانی رابطه، افزایش سقط جنین
این نوع ازدواج در صورتی می تواند مثبت باشد که افراد بسیار وفادار بوده و خانواده و اطرافیان دو فرد توانایی پذیرش این موضوع را داشته باشند.

در پایان با توجه به اینکه ازدواج سفید پدیده ‌ای غیر قانونی، غیر رسمی و خلاف و آداب و رسوم حاکم بر جامعه، به خصوص در شهر های مذهبی می باشد و در دنباله آن، مجموعه ای از ناهنجاری ‌های اخلاقی و اجتماعی به بار می ‌آید، بهتر است قبل از چنین تصمیمی به کلینیک مشاوره در مشهد مراجعه کنید.

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *