236 بازدید ::: 2:26 ::: ۱۴۰۳/۰۳/۰۹

درمان اختلال دو قطبی

درمان اختلال دو قطبی از نظر امکان پذیر بودن معمولا توسط مراجعین مطرح می شود. داروهایی برای درمان این اختلال وجود دارد که در زمان بروز تغییرات خلق و خو می تواند تغییراتی شیمیایی در مغز ایجاد کند و موجب شود مغز تعادل خود را به دست آورد.
اختلال دو قطبی نوعی بیماریست که یا به صورت مادرزادی در فرد وجود دارد و یا طی مدت زمان و با وارد شدن فشارها و آسیب های روحی در وی شکل می گیرد. طبق این اختلال فرد دارای دو نوع خلق و خو است. گاهی بسیار ناامید و افسرده و بی انگیزه و گاهی به شدت و سرخوش. این حالت ها در شدید ترین شکل خود بروز می کند و فرد هیچ کنترلی بر رفتار خود ندارد به همین دلیل به درمان اختلال دو قطبی نیاز پیدا می کند.

درمان اختلال دو قطبی

درمان اختلال دو قطبی

درمان اختلال دو قطبی

این بیماری دارای دو فاز و دو خلق متفاوت است که پزشک باید هر یک از این فازها را به صورت جداگانه درمان کند.
داروهای تنظیم خلق و خو برای هر یک از خلق های فرد به صورت جداگانه تجویز می شوند و هر دو خلق افسرده و شاد را متعادل می سازند.
هر چه برای درمتن اختلال دو قطبی سریع تر اقدام شود، دوره درمان کوتاه تر خواهد بود و نتیجه گیری موفقیت آمیز تر و بهتر می شود.
باید توجه داشت که دارو درمانی بخشی زیادی از این بیماری را تحت کنترل در می آورد. اما به طور کامل رفع نمی کند. برای تاثیر گزار بودن درمان باید روش روان درمانی نیز علاوه بر مصرف دارو برای فرد اجرا شود.

بهبود کامل بیمار مبتلا به اختلال دو قطبی

برای دارو درمانی معمولا دارو درمانی برای کاهش افسرگی اجرا می گردد و از داروهای داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی و داروهای تثبیت کننده خلق مورد استفاده قرار می گیرند.
روان درمانی به ایجاد حس مثبت و تمرین های مناسب به فرد در کنترل این عارضه کمک می کند.
فرد طی آموزش ها و دوره های روان درمانی می تواند به نوعی آگاهی و خود مراقبتی دست یابد و هر زمان که دچار حالاتی غیرعادی شد بتواند تفاوت حا خود را تشخیص داده و واکنش هایی مناسب را در پی گیرد. در واقع در این روش فرد خلقیات خود را مدیریت می کند و بهترین رفتار را در مواقع حساس ارائه می دهد. در درمان اختلال دو قطبی با روانی درمانی اگر فرد دچار احساسات خاصی گردد از دلیل به وجود آمدن این احساس مطلع و آگاه است و می تواند سریعا خود را آرام سازد یا از دیگران بخواهد به او کمک کنند. چنانچه در خانواده خود شخصی دارید که به این اختلال مبتلا است برای دریافت درمان های روان درمانی به مرکز مشاوره در مشهد مراجعه کنید.

تاثیر خانواده در درمان اختلال دو قطبی

خانواده مکانیست که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی می توانند در ان بهبود یافته و یا حال بدتری پیدا کنند. به همین دلیل علاوه بر خود فرد اطرافیان او نیز باید آموزش هایی را در رابطه با رفتار صحیح با وی دریافت کنند.

ایجاد کردن محیطی امن و با آرامش در درمان اختلال دو قطبی بسیار موثر است و خانواده محیطیست که می تواند بیشترین کمک را به چنین افرادی بکند تا بحران بیماری را پشت سر بگذارند و به بهبودی کامل دست پیدا کنند. مشاور خانواده در مشهد به خوبی می تواند تمام نکات و آموزش های لازم را در اختیار افراد قرار دهد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *