2,362 بازدید ::: 5:43 ::: ۱۴۰۳/۰۳/۳۱

اولین دوره آموزشی مهارتهای زندگی

درود و ادب مهربان به مهرهای نازنین. از اینکه وارد لینک دوره شدید از شما متشکرم. من دکتر ابوالفضل سعادتی هستم، متخصص مشاوره و درمانگر وجودی. با من همراه باشید تا دوره مهارت های زندگی را به صورت کامل به شما معرفی کنم.

 

خب اول بریم سراغ این سوال که تعریف مهارت های زندگی چیه؟  

مهارت­ های زندگی(life skills) عبارت است از توانایی های روانی اجتماعی برای رفتار سازشی و مؤثر، که افراد را قادر می سازد تا به طور مؤثرتری با مقتضیات و چالش های زندگی روزمره مقابله کنند (دهاقین، عاطف وحید، اصغرنژاد فرید، ۱۳۹۳). مهارت های زندگی شامل توانایی تنظیم اهداف واقع گرا، حل مشکلات، تصمیم گیری و ارزیابی پیامدهای آن، ارتقاء مهارت های درون فردی و بین فردی مناسب هستند. کسب این مجموعه مهارت ها برای پرداختن به چالش های هر روزه ی زندگی مثل سازمان دهی امور شخصی، کنترل مراقبت بهداشتی، تعقيب فعالیت های حرفه ای، آموزشی، تفریحی و درگیری در تعامل های اجتماعی مثبت ضروری هستند (کینگنورث، هیلی مک آرتور ، ۲۰۰۷).

 

دقیقا کدام مهارت های زندگی را آموزش می دهید؟

ما در این دوره لزوما به ده مهارت اصلی خواهیم پرداخت که عبارتند از:

۱ – مهارت خودآگاهی

۲ – مهارت همدلی

۳ – مهارت روابط بین فردی

۴ – مهارت ارتباط موثر

۵ – مهارت مقابله با استرس

۶ – مهارت مدیریت هیجان

۷ – مهارت حل مسئله

۸ – مهارتت تصمیم گیری

۹ – مهارت تفکر خلاق

۱۰ – مهارت تفکر نقادانه

 

روند برگزاری دوره چگونه خواهد بود؟

ما در دوره مهارت های زندگی، به ۱۰ مهارت اصلی در حوزه زندگی به صورت تخصصی خواهیم پرداخت… هر مهارت در یک جلسه ۲ ساعته به صورت مفصل بحث خواهد شد… حدود ۶ جلسه هم، به مسائل پیرامونی زندگی خواهیم پرداخت تا حال فرد از اساس دچار تغییرات اساسی بشود… این ۱۶ جلسه، در ۱۶ هفته متوالی، هر هفته دوشنبه ها، ساعت ۱۸ الی ۲۰ در محل موسسه دکترسعادتی، برگزار خواهد شد…

 

۲ ساعت تدریس، پشت سرهم؟؟خسته می شیم که؟!

علاوه بر جذابیت کلاس بواسطه چالش های موجود، همواره از تدریس های پی در پی فراری بوده و هستم… اینکه مدرس، متکلم وحده باشد و باقی همه شنونده غیرفعال… لذا نه تنها به صورت فرد به فرد در کلاس درگیر خواهیم بود و کلاس لزوما مدرس محور نخواهد بود بلکه جهت رفع خستگی شرکت کنندگان، همواره در میانه تدریس، با چاشت های مختلف، از دوستان پذیرایی به عمل خواهد آمد.

 

در پایان دوره چه چیزهایی عاید ما خواهد شد؟

هرچیز در زندگی مهارت خاص خود را می طلبد… مثلا برای استفاده از لباسشویی یا یخچال منزلمان، حتما باید کاتالوگش را مطالعه کنیم و مهارت استفاده از آن را بدانیم… یا برای رانندگی معمولا سعی بر آن است که قبل از شروع رانندگی، مهارت اش را بدانیم و رانندگی را اساسی یاد بگیریم… در آن صورت است که راننده بهتری می شویم… زندگی هم همینگونه است… مهارت دارد… مهارت کنترل خشم، مهارت همدلی، مهارت ارتباط موثر، مهارت ابزار وجود و جرات مندی، مهارت خودآگاهی، مهارت کنترل استرس، مهارت مدیریت زمان، مهارت تصمیم گیری، مهارت تفکر خلاق و نقادانه و مهارت حل مسئله، مهارت هایی هستند که با یاد گرفتنشان، زندگی بهتری برای خودمان رقم می زنیم… لذا داستان مهارت ها معمولا حال آدم ها را خوب می کند… و ما باید همواره در این راه نهایت کوششمان را برای یادگیری بهتر این مسائل بکنیم… ضمنا مطالعات بسیاری در مورد تاثیر برنامه آموزش مهارت های زندگی بر ابعاد مختلف روان انجام گرفته و نتایج نشان داده است که آموزش این مهارت ها بر سلامت روان مؤثر بوده و موجب بهبود مهارت های اجتماعی، کاهش افسردگی، اضطراب و استرس شده است.

 

ظرفیت دوره چند نفر خواهد بود؟؟

کل ظرفیت کلاس، ۲۵ نفر خواهد بود که معمولا بواسطه مسائل مختلف، معمولا با ۲۰ نفر تشکیل می شود. جلسات به صورت محرمانه خواهد بود و در صورت غیبت در جلسه ای به واسطه عذری موجه، صوت جلسات فقط و فقط در اختیار فرد شرکت کننده قرار خواهد گرفت.

 

جهت ثبت نام بر روی لینک زیر کلید کنید

 

دوره مهارتهای زندگی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *