147 بازدید ::: 3:28 ::: ۱۴۰۲/۰۳/۱۰

افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان مشابه آن چه در بزرگسالان اتفاق می افتد نیست و معنای متفاوتی دارد. اگر مادر یا پدر هستید و حال روحی فرزندتان برای شما اهمیت دارد حتما این دغدغه را داشته اید که افسردگی در کودکتان را چگونه تشخیص دهید.
جالب است این نکته را بداین که آغاز افسردگی در کودک می تواند مربوط به دوران نوزادی باشد. در این مقاله قصد داریم درباره نشانه های افسردگی در کودکان صحبت کنیم تا هرچه سریعتر قابل تشخیص باشند و با مراجعه به مرکز مشاوره در مشهد درمان گردند.

افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان

مواردی که می تواند در کودک افسردگی ایجاد کند شاید از نظر والدین بسیار پیش پا افتاده باشد و هرگز متوجه آن نباشند. مثلا جدا شدن موقت مادر از کودک در بازه ۶ تا ۸ ماهگی می تواند موجب بروز حالات نگرانی و افسردگی در نوزاد گردد.
در این واقع نوزاد بی قرار بوده و معمولا خواب آلود و رنگ پریده تر از قبل خواهد بود.
اگر کودک در سنین بالاتری باشد و مفاهیم ارزشمندی و یا مرگ را درک کرده باشد. چنانچه به افسردگی مبتلا شود احتمالا احساس بی کفایتی خواهد کرد و تفکراتی مبنی بر مرگ را در ذهن می پروراند. در این رابطه می توانید مقاله باید ها و نباید های گفتگو با کودک در مورد مرگ را بخوانید.
این کودکان در دوران مدرسه معمولا اضطراب فراونی داشته، سطح یادگیری آن ها پایین است و از مدرسه فراری هستند.

افسردگی و مدرسه نرفتن کودکان

کودکانی که دچار افسردگی هستند اغلب پس از چند روز تعطیلات نسبت به مدرسه رفتن میلی نشان نمی دهند. این درحالی ست که کودک سالم برای شروع مدرسه لحظه شماری می کند. کودکان افسرده بی نهایت به مادرشان وابسطه هستند.
اغلب والدین در این مواقع با فرزندشان درگیر می شوند. و این مسئله موجب ایجاد حالت روانی و افسردگی بیشتر در کودک می گردد.
سپس والدین تصور می کنند کودکشان در مدرسه دچار مشکلاتی شده است که چنین گریزان است اما در واقع مشکل در بطن خانواده است.

راه درمان افسردگی

برای درمان کودک افسرده باید از خود او کمک بگیرید. درمان کودکان افسرده بسیار سخت و نیازمند به صبر و حوصله والدین است . مرکز مشاوره در مشهد با ارائه مشاوره خانواده در مشهد راه حل هایی را به شما پیشنهاد می کند.
اگر دلایل افسرگی در کودکان درونی باشد باید تحت درمان توسط روانشناس قرار گیرند اما اگر ناشی از شرایط محیطی خانواده باشد با القای کمی آرامش و محبت به تدریج قابل رفع خواهد بود.
اگر کودک افسرده را در شرایطی قرار دهید که احساس دوست داشته شدن را لمس کند و نیازهایش را به موقع برطرف سازید، قطعا گامی به سوی درمان او برداشته اید.

 

نظرات

یک نظر برای “افسردگی در کودکان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *