390 بازدید ::: ۸:۵۵ ::: ۱۳۹۹/۰۹/۱۳

تست شخصیت_نئو_NEO فرم بلند

نئو/ تست شخصیت__NEO فرم بلند

تست نئو

تست نئو یکی از معتبر ترین تست های روان شناسی در دنیا می باشد. پژوهشگرانی که این تست را به وجود آورده اند سال ها صفات مختلف شخصیتی را انتخاب کرده و پرسشنامه های مفصلی را روی مردم اجرا کرده اند و سپس به متد ها و روش های پیچیده آماری دست یافتند که به این پنج عامل بزرگ شخصیت. ۵ عامل یعنی روان نژندی ، برون گرایی ، اشتیاق به تجارب تازه، توافق پذیری و وظیفه شناسی. ۵ عاملی که تحقیقات بین فرهنگی ثابت کرده و در بیشتر کشورهای دنیا هم مثل اروپا ۵ عامل بزرگ شخصیت است.

تست نئو به لحاظ انعکاس ۵ عامل اصلی امروزه به‌عنوان یک مدل فراگیر بر اساس تحلیل عوامل محسوب می‌گردد و فراگیری کاربرد آن در ارزیابی شخصیت افراد سالم و نیز در امور بالینی می‌تواند از مناسب‌ترین ابزار و راه های ارزیابی شخصیت انسان باشد.

این آزمون به دلیل بررسی‌های گوناگون و همه جانبه در گروه‌های سنی و در فرهنگ‌های مختلفی که روی آن صورت گرفته؛ می‌تواند یکی از جامع‌ترین آزمون‌ها در زمینهٔ ارزیابی شخصیت باشد. این آزمون موضوع تحقیقات طی ۱۵ سال گذشته بر روی نمونه‌های بالینی و بزرگ‌سالان سالم بوده است. ازاین‌رو سودمندی آن‌هم در جریانات بالینی و هم در جریانات تحقیقی ارزیابی‌ گردیده است.

تست نئو دارای دو فرم یکی (S) برای گزارش‌های شخصی است و شامل ۲۴۰ سؤال پنج‌درجه‌ای از کاملاً موافق تا کاملاً مخالف است که توسط خود آزمودنی درجه‌بندی می‌ گردد و مناسب برای مردان و زنان در تمام سنین است؛ و دیگری فرم (R) یا تجدیدنظر شده نامیده می شود که بر اساس درجه‌بندی‌های مشاهده‌گر است. این فرم تست نئو نیز دارای همان ۲۴۰ سؤال بوده با این تفاوت که با ضمیر سوم شخص شروع می‌شود.

⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️

 

فرم بلند- آزمون شخصیت نئو.pdf

نظرات

پاسخی بگذارید