20 بازدید ::: ۱:۲۱ ::: ۱۳۹۹/۰۹/۱۳

آماده سازی فرزند اول برای به دنیا آمدن فرزند دوم

چطور بچه اول را اماده بدنیا آوردن فرزند دوم کنیم؟

این وظیفه ی والدین است که فرزندان را برای سازگاری با ورود عضو جدید آماده سازند. صحبت در مورد بارداری به نحوی که برای کودک قابل فهم باشد و نیز در نظر گرفتن کودک در مراقبت از نوزاد جدید    می تواند شرایط را برای همه ی اعضای خانواده آسان تر کند. همانطور که خود را برای آمدن نوزاد جدید آماده می کنید، یکی از مهم ترین کارهای شما آماده کردن فرزند بزرگتر برای قبول نقش هم شیر بودن برای اولین بار یا بار دوم است.

بارداری دوم و فرزند اول

مرحله ی اول: دوران بارداری فرزند دوم 

زمان یا روش از پیش تعیین شده ای برای به دنیا امدن فرزند دوم  وجود ندارد. زمانی که می خواهید در این مورد با فرزند صحبت کنید، راحتی خودتان و نیز سطح پختگی فرزندتان را نظر بگیرید.

کودکان پیش دبستانی ممکن است تصور دقیقی از زمان نداشته باشند، بنابراین با گفتن این که نوزاد چند ماه آینده خواهد آمد او را سردرگم می کنید

بهتر است در این شرایط از مفهوم فصل استفاده کنید. برای پی بردن به این که چقدر و با چه جزئیاتی در این مورد صحبت کنید، اجازه دهید سؤالات کودکتان هدایت کننده ی شما باشد.

برای ایجاد آمادگی در کودک انجام این فعالیت ها با او می تواند مفید باشد نگاه کردن به عکس های نوزادی خود کودک و خواندن کتاب هایی در مورد تولد نوزادان داستان هایی با شخصیت حیوانات برای کودکان پیش دبستانی و دیدار با دوستانی که فرزند نوزاد دارند و جمع کردن وسایل نوزاد برای روز زایمان و همراه بردن کودک نزد پزشک برای شنیدن صدای قلب نوزاد

مرحله دوم: روزهای قبل از زایمان

وقتی زمان رفتن به بیمارستان نزدیک می شود، کم کم، این موضوع را به فرزند بزرگتر بگویید و در مورد این که در آن روز انتظار چه چیزهایی را باید داشته باشد صحبت کنید. این را در نظر داشته باشید حتما شرایطی را فراهم کنید تا به محض به دنیا آمدن نوزاد، کودک بزرگتر بتواند شما را ببیند. بهترین حالت زمانی است که هنوز اطراف شما از ملاقات کنندگان پر نشده است، چراکه این موضوع به تقویت موضوع تولد به عنوان یک اتفاق خوشایند خانوادگی کمک می کند.

در روزهای نزدیک به آمدن فرزند دوم ، تا جایی که می توانید تغییرات جدیدی در کارها و فضای خانه ایجاد نکنید.

چراکه این تغییرات برای کودک شما بسیار استرس زاست. بنابراین ثابت نگه داشتن برخی امور روزمره ی مهم به ایجاد احساس امنیت در کودک کمک می کند. اگر تصمیم دارید اتاقی را به نوزاد اختصاص دهید، این کار را چند هفته قبل انجام دهید. اگر فرزند بزرگتر شما در مرحله ی رشدی مهمی قرار دارد، مثل زمان آموزش توالت رفتن یا تغییر محل خواب به تخت خودش، سعی کنید این تغییرات را در زمان نزدیک به تولد نوزاد انجام ندهید و تا زمانی که کودک بتواند در نقش جدیدش به عنوان هم شیر بزرگتر قرار بگیرد، این موارد را به تأخیر بیندازید.

خبر بارداری فرزند دوم

مواردی که در برخورد با کودک باید مدنظر قرار دهید:

  • نگرانی های بی مورد در کودک ایجاد نکنید

اگر فرزند شما در مورد نقش جدیدش آشفتگی نشان نمی دهد، بی دلیل بذر نگرانی را نپاشید. به عنوان مثال گفتن این که «من هنوز دوستت دارم» زمانی که او هیچ سؤالی در این مورد از شما نپرسیده بی مورد است. فقط در مورد نگرانی های خاصی که کودک بیان می کند به او اطمینان دهید، نه این که خودتان نگرانی های بی مورد را در او ایجاد کنید.

  • به کمک های کودک خوشامد بگویید

برخی کودکان علاقه ی بسیاری به کمک کردن در مراقبت از نوزاد دارند گرچه این کمک کردن به معنای طولانی تر شدن کارهاست

می تواند شانسی برای برقراری ارتباط و تعامل مثبت میان کودک بزرگ تر و نوزاد تلقی شود. برحسب سن خواهر با برادر بزرگتر به او اجازه دهید برای کمک به نوزاد به سرگرمی او در حین عوض کردن لباس، هل دادن کالسکه، صحبت با نوزاد، کمک به تعویض لباس، کمک در حمام کردن بپردازد.

  • شخصی سازی کنید

فرزند دوم را به اسمش صدا بزنید این باعث می شود کودک شما متوجه شود که  فرزند دوم هم یک شخص است و نه یک شیء. برای تشویق و ایجاد حس غرور کلمه نوزاد ما یا برادر خواهر کوچولوی تو را به جای گفتن نوزاد، یا بچه به کار بگیرید. روش دیگر برای کمک به تقویت این باند و پیوستگی میان فرزندان این است که به فرزند بزرگتر بگویید خواهر یا برادر کوچولوی تو عاشق شنیدن صدای توست

  • زمان ویژه ای برای کودک بزرگ تر بگذارید

روزهای اول ورود نوزاد برای همه ی اعضای خانواده بسیار سخت است، هیچ کس خواب راحتی ندارد و زندگی روزمره دچار بهم ریختگی می شود. بنابراین ضروری است والدین زمانی را با کودک بزرگ تر بدون حضور نوزاد بپردازند. می توانید روزانه زمانیکه نوزاد خواب است، فعالیت لذت بخشی را با کودک انجام دهید. لیستی از افرادی را تهیه کنید که می توانند به شما در این کار کمک کنند تا وقتی مشغله دارید بتوانند زمانی را برای سرگرم کردن کودک بزرگتر اختصاص دهند. بگویید

چقدر از این که او برادر یا خواهر خوبی برای نوزاد است به او افتخار می کنید و از او بخواهید هر سؤالی دارد از شما  بپرسد. این توجه باعث می شود کودک خشم و رنجش کمتری نسبت به نوزاد نشان دهد.

  • یادتان باشد بازگشت طبیعی است

به خاطر داشته باشید کودک بزرگتر ممکن است به راحتی با نقش جدیدش انطباق نیابد. تعجب نکنید اگر او از شما خواست در شیشه شیر نوشیدنی را بخورد، داخل تخت نوزاد بخوابد به خصوص اگر قبلا به او تعلق داشته است یا با حالت کودکانه صحبت کند.سعی کنید خونسرد باشید، چراکه این راهی است تا کودک از آن طریق به بیان اضطراب ناشی از نقش جدیدش در خانواده بپردازد.

در این شرایط در آغوش کشیدن و نوازش کودک برای اطمینان دادن به او کمک کننده است. علاوه بر این در شرایطی که رفتارش به آنچه مدنظر شما بوده است نزدیک می شود، رفتار خوب او را با پاداش و امتیاز دادن تقویت کنید

نظرات

پاسخی بگذارید