20 بازدید ::: ۱۲:۰۹ ::: ۱۳۹۹/۰۹/۱۳

۱۰۰۱نکته باریک تر از مو درباره رضایت جنسی

جنبه های روان شناختی رضایت جنسی هزار نکته باریک تر از مو

در ازدواج و زندگی زناشویی سکه رضایت جنسی دو روی متفاوت بلکه متضاد دارد در یک روی آن بررسی های تجربی زیادی است که نشان داده اند رابطه ی جنسی سالم، گرم و دو طرفه با همسر جسم را سالم تر می کند و آن را در برابر بیماری های گوناگون مقاوم تر می سازد؛ بر هیجان های خوشایند، به ویژه شادی و نشاط می افزاید؛

گل های خوش رویی، خویشتنداری و پارسایی را در بوستان وجود آدمی شکوفا می کند؛

به کانون خانواده گرمای صفا و صمیمیت می بخشد؛

ریشه های اعتماد و وفاداری را در و زندگی مشترک محکم و استوار می سازد

در دیگر سوی این سکه،  سیاهی های آشفتگی خانوادگی، طلاق عاطفی،خیانت،خشونت، و گسسته شدن پیوند ازدواج را میبینیم

گو اینکه نمی توان بین رضایت جنسی و رضایت زناشویی رابطه علی برقرار کرد اما پژوهش های علمی زیاد و تجربه های بالینی مشاوران و روانشناسان تاثیر متقابل این دو را به اثبات رسانده اند تا آنجا که از رضایت جنسی به عنوان بارومت (فشارسنج تفاهم زناشویی  پاد می کنند.)

اشدان و دونفر از همکارانش در مقاله ای با عنوان”درون و برون بستر رضایت جنسی در روابط زناشویی” که در سال ۲۰۱۱ منتشر کرده اند رضایت جنسی را پاسخ عاطفی برآمده از رابطه ی جنسی تعریف می کنند که این پاسخ شامل چگونگی برآورده شدن نیاز جنسی، ارضای خود و همسر مطابق انتظارات هریک و ارزیابی مثبت کلی از رابطه جنسی است

شاخص های رضایت جنسی در مردان و زنان رضایت جنسی

رضایت جنسی دو جز دارد:

 • جسمی
 • عاطفی و هیجانی

بسیاری از منابع علمی از دو شاخص برای بعد جسمی و فیزیکی یاد می کنند

فراوانی نزدیکی جنسی و رسیدن به ارگاسم. به این معنی که هرچه تعداد رابطه های جنسی زن و شوهر در یک بازه ی زمانی مثلا در یک ماه با یک هفته بیشتر باشد و هر چه هر دو نفر در ارتباط های خود بیشتر به اوج لذت جنسی یا ارگاسم برسند نشان می دهد که رابطه رضایت بخش تری دارند.

در بعد عاطفی و هیجانی بر اهمیت احساس ها و هیجان های مثبت، در حین و بعد از رابطه به خصوص هیجان شادی تاکید می شود، علاوه بر این گفت و گوی راحت و صمیمانه دو نفر درباره ی میزان علاقه و انتظارات خود از رابطه، در بخش عاطفه گنجانده می شود.

در سال های اخیر، مطالعات علمی سکسولوژیست ها (متخصصان مسائل جنسی) نکات تازه ای را روشن کرده است؛

اول آن که جزء جسمی رضایت جنسی، یعنی فراوانی نزدیکی و زیادی ارگاسم ها برای مردان بیشتر اهمیت دارد تا برای زنان متغیرهای ارتباطی و عاطفی و اجتماعی برای زن ها اثربخش تر از شاخص های فیزیکی است به این معنا که اگر مردی از سطح تحصیلی و منزلت اجتماعی بالاتری برخوردار باشد، در زندگی خصوصی با زن خود همکاری کند و از او حمایت نماید و مدت ها پیش از برقراری رابطه ی جنسی، محبت و صمیمیت خود را به همسرش نشان دهد و با رفتارهای صادقانه اعتماد او را جلب نماید و در هنگام تماس جنسی شتاب نورزد، عشق ورزی کند، سخنان محبت آمیز بگوید و نشان دهد که تنها به جسم همسرو رابطه ی جنسی با او توجه نمی کند، بلکه او را صمیمانه و وفادارانه    می خواهد و می طلبد، می تواند رضایت جنسی پایداری را به همسر خود هدیه دهد

خانم دکتر روث وستایمر، صاحب نظر نامدار مسائل جنسی در کتاب «رابطه جنسی انسان به مردان هشدار می دهد که اگر به طور افراطی به رسیدن زنان به ارگاسم حساس باشند، بیم آن می رود که از جنبه های عمیق عاطفی آنها غافل شوند و آنها را وادارند که به بطور ساختگی ادای «به ارگاسم رسیدن» را درآورند و در نتیجه رابطه ی زناشویی با سرعت بیشتری به سردی گراید.

چه کسانی بیشتر به رضایت جنسی می رسند؟

بارینتون و پائز در مقاله ای در سال ۲۰۱۳ در مجله ی «درمان مسائل جنسی و زناشویی» با جمع بندی پژوهش های علمی در این حوزه، بیان کرده اند که افراد زیر در رابطه ی جنسی خود بیشتر به رضایت می رسند

 • آن هایی که پیش از ازدواج زمان زیادتری را با والدین خود سپری کرده اند و از گرمای زندگی خانوادگی بهره مند شده اند؛
 • جوان تر آنها نسبت به میانسالان و پیران
 • .کسانی که باورهای مذهبی روشن تری دارند و از تحجر و تعصبهای دینی به دورند.
 • افرادی که کمتر خودارضایی می کنند؛
 • کسانی که رابطه ی جنسی را از راه طبیعی دوست دارند و ترجیح می دهند؛
 • آن هایی که رابطه ی جنسی شان در چارچوب ازدواج و پیوندی قانونی و پایدار است؛
 • همسرانی که به همدیگر علاقه دارند، مهر می ورزند و احترام هم را نگه می دارند؛
 • آن هایی که به رابطه ی جنسی خود اهمیت می دهند و برای کسب لذت بیشتر موقعیت های مکانی مختلف و وضعیت های گوناگون ارتباط را در نظر می گیرند.

رضایت جنسی

لذت بخش پرفایده

کاتلین رانی، با بررسی چندین تحقیق علمی در زمینه رابطه زناشویی همسران که از طریق ازدواج پیوندی قانونی، پایدار و مقدس با هم دارند و نه دیگر روابط ناپایدار و غیرقانونی به این نتیجه رسیده است که همسران با رابطه زناشویی به فایده های زیر دست می یابند:

 • فشار روانی کمتر، فشار خون بهتر

در یکی از بررسی ها، ۲۴ زن و ۲۲ مرد متاهل را در موقعیت های فشار زای روانی قرار دادند و میزان فشار خون آنها را سنجیدند. کسانی که قبل از مطالعه، رابطه ی جنسی رضایت بخشی با همسر خود داشتند نسبت به آن هایی که رابطه نداشتند، فشار خونشان بهتر بود.

 • افزایش سیستم ایمنی بدن

ارزش یک یا دو بار رابطه ی زناشویی با همسر در هفته سطح آنتی بادی گلوبینی که بدن را در برابر سرماخوردگی و عفونت ها حفظ می کند،افزایش می دهد.

 • سوزاندن کالری ها

سی دقیقه رابطه، دست کم ۸۵ کالری می سوزاند

 • بهبود سلامت قلب

یک مطالعه ۲۰ ساله در انگلستان نشان داد کسانی که در هفته دوبار یا بیشتر با همسر خود رابطه ی زناشویی دارند بیش از آنها که یک بار در ماه ارتباط دارند از حمله های قلبی در امان هستند. گرچه بعضی از افراد نگران این هستند که رابطه ی جنسی باعث سکته ی قلبی شود، اما پژوهشها بین فراوانی تماس جنسی با بیماری های قلبی رابطه ای پیدا نکرده اند.

 • اعتماد به نفس بیشتر

پژوهشگران دانشگاه تگزاس یکی از عوامل افزایش اعتماد به نفس داشتن را داشتن رابطه جنسی خوب می دانند.اگر اعتمادبنفس تان خوب است زندگی خوب جنسی سطح ان را بالاتر می برد

 • کاهش درد

اکسی توسین نابود کننده های درد را که “اندروفین” نام دارند افزایش می دهند.ممکن است سردرد،درد التهاب مفاصل را بعد از رابطه جنسی بهبود دهد.

 • احتمال ضعیف سرطان پروستات

انزال های زیاد به احتمال دچار شدن به سرطان پروستات در مردان را کم می کند.نتیجه یک مطالعه در  انجمن امریکایی پزشکی نشان داد مردانی که در ماه ۲۱ بار یا بیشتر انزال داشته باشند کمتر از آنها که ۴ یا ۷ بار در ماه دارای انزال بوده اد علائم سرطان پرستات را نشان می دهند..

 • خواب بهتر

اکسی توسین در هنگام ارگاسم آزاد می شود و خواب راحتی را به ارمغان می آورد. خواب خوب و دیگر شاخص های سلامت جسم مانند وزن را مناسب و فشار خون را عادی و بهتر می سازد

 • چرخه های متفاوت جنسی

واکنش مردان و زنان به میل جنسی با هم متفاوت است. در مردان انگیختگی فیزیولوژیکی با کشش روانی جنسی رابطه ی بسیار زیادی دارد، مردان در صورت برخورد با عامل تحریک کننده (مانند تماس جسمی با همسر) چرخه ی سه مرحله ای (میل،انگیختگی،ارگاسم) رانشان می دهند

میل  جنسی با رسیدن به ارگاسم به دوره نسبتا سریعی فرونشینی ختم می شود همبستگی بین تحرک فیزیولوژیکی و کشش روانشناختی در زنان خیلی پایین است در عوض میل جنسی زنان نسبت به عوامل رابطه ای مانند صمیمیت عاطفی حساس است

علل نارضایتی جنسی چیست؟

 • روابط خانوادگی آشفته

در زندگی زناشویی، به تدریج و به علل گوناگون، که از حوصله ی این بحث خارج است، شاهد ایجاد تنش و آشفتگی در روابط خانوادگی زن و مرد هستیم. این آشفتگی هر چه شدت یابد، میزان رضایت جنسی طرفین کاهش می یابد؛ چراکه این آشفتگی با ایجاد احساسات منفی نسبت به هم و همچنین کاهش تعداد دفعات رابطه ی جنسی همراه می شود.

 • بی توجهی به تمایلات و نیازهای یکدیگر

زنان و مردان در رابطه ی جنسی دارای تفاوت های فاحشی هستند که به علت نداشتن آگاهی برخی زوج ها به نیاز یکدیگر، حداقل یکی از طرفین نمی تواند لذتی کافی از رابطه ی جنسی دریافت کند. متأسفانه به دلایل گوناگونی طرفین به خصوص زنان از بیان این نیازها خودداری می کنند؛ که باعث کاهش تمایل و میزان رابطه ی جنسی و در نهایت پایین آمدن رضایت جنسی می شود.

 • تأثیر مسائل و مشکلات روزمرہ

زوجها به علت برخورداری از گرمی و حرارت فراوان در ابتدای زندگی به رابطه ی جنسی خود و کسب رضایت از آن بسیار اهمیت می دهند و برای افزایش لذت جنسی، وقت زیادی می گذارند، اما به تدریج، حل شدن در روزمرگی هایی همچون اشتغال، تحصیل، فرزندپروری و… رابطه ی جنسی کم کم رنگ می بازد و ارزش خود را از دست می دهد.

 • فقدان معلومات جنسی

در جامعه ی ما، مسائل جنسی تابو محسوب می شوند. بنابراین افراد از همان ابتدای کودکی معلومات کم و حتی اشتباهی را دریافت می کنند. با حجم وسیعی از اطلاعات ناقص و اشتباه، ناآگاهانه وارد رابطه ی جنسی زناشویی می شوند که نتیجه ی آن رابطه ای با کیفیت پایین است

این روند گرچه به مرور و با کسب تجربه تاحدودی اصلاح می شود، اثرات ابتدایی آن باعث کاهش رضایت جنسی در زندگی زناشویی خواهد شد.

 • رابطه ی عاطفی ضعیف با همسر

برخی افراد، به خصوص آقایان، رابطه ی زناشویی را فقط در عمل جنسی کامل خلاصه می کنند، این در حالی است که برای افزایش تمایل و رضایت جنسی ارتباط عاطفی در طول زندگی مشترک لازم و ضروری است. یعنی افراد نمی توانند بدون داشتن رابطه ی عاطفی خوب، رابطه ی جنسی خوبی باهم داشته باشند و از آن رضایت کسب کنند.

 • پیدایش احساس گناه حین مقاربت

برخی افراد به اشتباه عملکرد رابطه ی جنسی را فقط در تولید مثل خلاصه می کنند و در کل این عمل را، زشت و ناپسند می دانند که فقط باید بنا به ضرورت صورت پذیرد. این تفکرات افراطی باعث می شود در حین و بعد از مقاربت جنسی، احساس لذت و رضایت نکنند.

 • نداشتن پیش نوازی

زنان و مردان به علت تفاوت هایی که باهم در مسائل جنسی دارند، نسبت به پیش نیازهای رابطه ی جنسی خوب در فرد مقابل حساس نیستند. یکی از این موارد به خصوص در زنان، اهمیت پیش نوازی است؛ یعنی مردان باید قبل از رابطه ی جنسی، به پیش نوازی بپردازند. این در حالی است که این اصل ساده اما مهم در بسیاری از مردان رعایت نمی شود و کاهش رضایت جنسی به خصوص در زنان را به دنبال می آورد.

 • تقاضای آزاردهنده ی جنسی

گاهی یکی از همسران به علت تجربیات مستقیم و غیر مستقیم خود، مانند تماشای فیلم های گوناگون یا صحبت های دوستان تمایل پیدا می کند همان عمل یا حالت جنسی آموخته شده ی خود را در رابطه ی جنسی با همسرش نیز تجربه کند. این در حالی است که افراد به علت تفاوت های فردی، گاهی نمی توانند برخی تقاضاها را انجام دهند؛ با این حال برای کسب رضایت همسر خود، به آن تن می دهند. این اتفاق به مرور باعث آزار و کاهش رضایت جنسی می شود.

 • ترس از ارضا نشدن همسر

در بین برخی همسران، یکی از طرفین به علت نگرانی و مشغولیت ذهنی بیش از حد برای ارضای مناسب و کافی همسر خود، بر دریافت و ارضای نیازهای جنسی خود کمتر توجه می کند و فقط نیازهای طرف مقابل را در نظر می گیرد. این عامل علاوه بر این که به هدف نمی انجامد، یعنی اغلب طرف مقابل نیز به علت نگرانی زیاد ارضا نمی شود، باعث کاهش رضایت جنسی نیز می شود.

 • تجارب نامطلوب در اولین رابطه ی جنسی

برخی افراد بعد از ازدواج فکر می کنند که حتما باید نخستین رابطه ی جنسی را تمام و کمال تجربه کنند. این مسئله فشار روانی شدیدی را به طرفین وارد می کند. بر اثر همین فشار روانی رابطه به درستی و با لذت برقرار نمی شود و خاطره ی بدی برایشان به جا می گذارد (به خصوص برای خانم ها) و یا ممکن است به توانایی جنسی خودشان شک کنند (به خصوص آقایان). همین موارد باعث خواهد شد از رابطه ی جنسی زده بشوند و مشکلات دیگری در رابطه ی زناشویی شان از همین یک تجربه به وجود بیاید.

 بررسی رضایت در رابطه جنسی

عامل موثر در کاهش رضایت جنسی:

 • روابط خانوادگی آشفته
 • بی توجهی به تمایلات و نیازهای یکدیگر
 • تاثیر مسایل و مشکلات روزمره
 • فقدان معلومات جنسی
 • روابطه عاطفی ضعیف با همسر
 • وجود احساس گناه حین مقاربت
 • نداشتن پیش نوازی
 • تقاضای آزاردهنده جنسی
 • ترس از ارضا نشدن همسر
 • تجارب نامطلوب در اولین رابطه جنسی

باورهای غلط مردان در مورد ارتباط جنسی

 • تماس جسمی همیشه باید به ارتباط جنسی منتهی شود

این باور باعث می شود مردان در رابطه ی جسمی خود همیشه به دنبال رابطه ی جنسی عمیق باشند. چرا که در غیر این صورت احساس بی کفایتی می کنند. هیچ لزومی ندارد ارتباط جسمی به ارتباط جنسی ختم شود، بلکه می تواند در حد یک رابطه ی گرم و صمیمی و البته لذت بخش بماند

 • فعالیت جنسی شیوه ای ثابت است که همیشه باید به ارگاسم منتهی شود

اگرچه اکثر مردان در برهه ای از زندگی به ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی، دچار مشکل می شوند،این برهه نیز، قرار نیست همیشه به ارگاسم برسند تا احساس بود، بلکه می توانند در حد لذت رابطه را نگه دارند.

 • مرد باید در فعالیت جنسی مقدم شود

این باور نیز از مواردی است که احساس فشار را در مرد بیشتر می کنددر حالی که گاهی مردان علاوه بر کاهش میل جنسی، مایل هستند همسرشان این درخواست را انجام دهد

 • مردها همیشه باید در فعالیت جنسی موفق باشند

هر عملی را که بین زوجین صورت پذیرد و باعث لذت جنسی شود می توان به عنوان رابطه و عملی جنسی قلمداد کرد. بنابراین عدم انجام عمل جنسی کامل  همیشه بد نیست.

1001نکته باریک تر از مو درباره رضایت جنسی

باورهای غلط زنان در مورد ارتباط جنسی

 • یک زن نباید در فعالیت جنسی پیشقدم شود

زنان بنا به مسائل فرهنگی از بیان نیازها و احساسات جنسی خود احساس شرم مفرط می کنند و گمان دارند نباید در این مورد با همسر خود صحبت کنند. این در حالی است که مردان برای آگاهی از نیازهای همسر خود باید از او بازخورد و اطلاعات بگیرند و حتی گاهی مشتاق انداز او درخواست ارتباط داشته باشند.

 • اگر زن به اوج لذت جنسی نرسد عیبی ندارد

ارتباط جنسی یک رابطه ی لذت بخش برای هر دو طرف است و بهتر است نیازهای طرفین در این ارتباط برآورده شود. زنان نیز باید حق لذت بردن از این رابطه را برای خود قائل شوند. حتی در این صورت یعنی لذت بردن و رسیدن به اوج سی در زنان، مردان نیز احساس کفایت بیشتری می کنند.

 • زنان ابرومند نباید زیاد درگیر فعالیت جنسی شوند

برخی زنان رابطه جنسی راحتی در چارچوب ازدواج گناه می دانند که  باعث کاهش میل و رضایت جنسی آنان می شود. این باعث کاهش میل و رضایت جنسی آنان می شود.این در حالی است که نیازجنسی یک موهبت الهی است که مانند نیازهای دیگر مند توجه و برآورده شدن است.

اگر همسری نتواند همیشه پاسخگوی جنسی شوهر خود باشد در اینصورت از نظر جنسی برای او جذاب نیست هنگامی که زنی این باور را داشته باشد، همیشه سعی می کند تا حتی در موارد خاص یا با داشتن مشکل، پاسخگوی نیازهای همسرش باشد این حالی است که گاهی به عللی مانند خست پاسخگوی نیازهای جنسی همسر خود باشد و بهتر است در کردن مشکل، همدردی همسر خود را جذب کند

باورهای غلط مشترک در مورد ارتباط جنسی

همه ی زن و شوهرها در طول هفته چندین بار آمیزش جنسی دارند

این در مواردی است که به علت اغراق در مسائل جنسی حاصل خواهد شد تا همسران گمان کنند برای رضایت جنسی حتی او باید چند بار در طول هفته رابطه داشته باشند. اما واقعیت آن است که کیفیت ارتباط جنسی در همسران نقش مهمی دارد نه تعداد و کمیت آن.

همه ی زن و شوهرها قادر به کسب اوج لذت جنسی در یک زمان هستند

گاهی زن و شوهری که اطلاعات کمی در مورد مسائل جنسی دارند، باور دارند برای کسب و رضایت جنسی باید هر دو آنها در همه ی موارد نزدیکی، به صورت همزمان یا حداقل هردو به لذت برسند. گرچه این مورد باعث افزایش صمیمیت جنسی می شود، اما به علت تفاوت های فیزیولوژیکی و همچنین عوامل محیطی، همیشه میسر نیست که هر دو طرف به اوج لذت جنسی برسند. این در حالی است که گاهی فقط یکی از طرفین به اوج لذت جنسی می رسد و طرف مقابل نیز با او همکاری می کند

اگر فعالیت جنسی خوب نباشد به طور کلی اشتباهاتی در ارتباط وجود دارد

این باور از آن همسرانی است که رابطه ی زناشویی را در رابطه ی جنسی خلاصه می کنند؛ در حالی که همه ی رابطه ی زناشویی، ارتباط جنسی نیست و لزوما نیز کم شدن ارتباط جنسی یا نبود موقتی این ارتباط، به معنای نابودی و ضعف کلی ارتباط زناشویی نیست

زن و شوهرها باید به طور طبیعی از نوع تحریک مورد نیاز همسر خود آگاهی داشته باشند

هیچ فردی ذهن خوان نیست و در مورد مسائل جنسی نیز اگرچه تجربه باعث تبحر در آن می شود. تا زمانی که افراد نیازها و خواسته های خود را در هنگام ارتباط جنسی بیان نکنند، طرف مقابل نیز      نمی تواند به آن پی ببرد

علاوه بر موارد بیان شده در بالا،  می توانید به شناسایی و اصلاح باورهای جنسی شما وجود داشته باشد، پی ببرید تا با اصلاح آنها رضایت جنسی خود را افزایش دهید

کژکاری های جنسی کدامند؟

کژکاری های جنسی ممکن است دلایل جسمانی یا ناشی از ترکیبی از هر دو عامل باشند. و به دلیل بیماری های دیگری مانند مشکلات قلبی روان پزشکی مانند افسردگی به وجود بیایند مصرف برخی از داروهای تجویز شده یا مصرف مواد غیرقانونی هم باعث به وجود آمدن کژکاری های جنسی می شوند. از سوی دیگر بعضی از کژکاری های جنسی در اثر رویدادهای زندگی مانند زایمان به وجود می آیند، در حالی که بعضی دیگر از ابتدای بلوغ وجود دارند وجود دارند. البته بایستی این نکته را در نظر گرفت که اگر این مشکلات برای مدت کوتاهی اتفاق بیفتند یا فرد و همسرش به دلیل وجود این مشکل احساس ناراحتی نداشته باشند، نمی توان نام کژکاری جنسی بر آن گذاشت

نکاتی درباره رابطه جنسی

 • کمبود میل جنسی

در این مورد فرد برای مسائل جنسی خیال پردازی نمی کند یا تمایل برقراری رابطه ی جنسی ندارد. در موارد نادرتری فرد ممکن است از برقراری رابطه ی جنسی بیزار باشد. اختلال کمبود میل جنسی در خانمها شایع تراست، اما این نکته که خانم ها کمتر به مسائل جنسی فکر می کنند به خصوص اگر در حین تماس جنسی برانگیخته شوند، لزوما به این معنا نیست که دچار کمبود میل جنسی هستند. کمبود میل جنسی ممکن است به دلیل مسائل ژنتیکی رخ دهد. نداشتن عزت نفس کافی، نداشتن تجربه ی خوب از رابطه ی جنسی نیز می تواند باعث کمبود میل جنسی شود. فقدان میل جنسی    می تواند در نتیجه ی افسردگی، اضطراب یا استرس مزمن ایجاد شود. پرهیز از رابطه ی جنسی به مدت طولانی نیز گاهی باعث سرکوب تکانه های جنسی می شود. یکی دیگر از دلایل                  کمبود میل جنسی می تواند احساس خصومت و رنجش از دست همسر باشد. کمبود میل جنسی می تواند تأثیر بسیار مخربی بر رابطه ی زناشویی داشته باشد. این مسئله ممکن است باعث شود همسر فردی که کژکاری است احساس کند دوست داشتنی نیست و از طرف همسرش کافی دریافت نمی کند. این مسئله به نوبه ی خود می تواند باعث ایجاد مشکلات جنسی دیگر شود.

 • اشکال در برانگیختگی جنسی

این نوع کژکاری در خانمها و آقایان به دو صورت متفاوت اتفاق می افتد در مورد خانم ها این کژکاری موقعی مشخص می شود رابطه ی جنسی به اندازه کافی از لحاظ ذهنی یا جسمی تحریک نمی شوند یا این تحریک شدگی در طول رابطه جنسی از بین می رود.در مورد آقایان این اختلال خودش را به صورت ناتوانی نسبی یا کامل در ایجاد نعوظ (سفت شدگی آلت جنسی) یا حفظ آن نشان می دهد. این اختلال را در آقایان ناتوانی جنسی هم می نامند. با این وجود باید در نظر داشت اگر تحریک بقدر کافی نباشد، نمی توان نام کژکاری جنسی روی آن گذاشت

در مورد خانمها این اختلال رابطه ی نزدیکی با مسائل هورمونی دارد از سوی دیگر برخی از داروها هم می توانند این مشکل را بیشتر کنند

اختلال نعوظ در آقایانی که برای درمان مشکلات جنسی مراجعه کنند، بسیار شایع است. علت این کژکاری در مردان می تواند جسمانی، روان شناختی یا ترکیبی از هر دو باشد. اما در مردان جوان و میان سال احتمال وجود ریشه ی روانی بیشتر است

 • اختلال در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)

اگر خانمی در حین رابطه ی جنسی به اندازه ی کافی تحریک شده باشد، اما در رسیدن به اوج لذت جنسی با مشکل روبه رو شود، می توان گفت به اختلال در ارگاسم دچار است این اختلال در میان خانم ها مشکل شایعی محسوب می شود. شیوع کلی آن را در حدود ۳۰ درصد تخمین زده اند. عوامل روان شناختی بسیار زیادی در اختلال ارگاسم زنان نقش دارند. ترس از حاملگی، طرد شدن از سوی همسر، ترس از صدمه دیدن، احساس خصومت نسبت به مردان یا دوست نداشتن همسر و احساس گناه در مورد تکانه های جنسی از جمله ی این عوامل هستند. انتظارات فرهنگی و محدودیت های اجتماعی هم در این مسئله بی تأثیر نیستند. بسیاری از زنان ممکن است حتی به خاطر مایل به لذت بردن از رابطه ی جنسی احساس گناه داشته باشند. درباره ی این می توان گفت این کژکاری خود را به صورت تأخیر در رسیدن به ارگاسم یا نرسیدن به آن نشان می دهد. بر خلاف خانم ها، شیوع این مشکل در مشکل در مقایسه با انزال زودرس یا ناتوانی جنسی، در میان آقایان نسبتا پایین است.وقتی مردی پس از مدتی عملکرد سالم دچار چنین مسئله ای می شود ،احتمالا در دیگر حوزه های ارتباط با همسرش دچار مشکل شده است برنامه ریزی برای حامله شدن وقتی مرد در این مورد مردد است،کم شدن جاذبه ی جنسی می تواند عامل به وجود آمدن این مشکل باشد

 • انزال زودرس

در آقایان به موقعیتی گفته می شود که در ان مرد بصورت مکرر پیش از زمان دلخواهش به ارگاسم می رسد و انزال رخ می دهد.تعریف دقیقی از این که چقدر پس از نعوظ، انزال بایستی رخ بدهد وجود ندارد. اگر قبل یا بلافاصله پس از دخول انزال صورت بگیرد، این حال انزال زودرس تشخیص می دهند حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد مردانی که برای درمان اختلالات جنس مراجعه می کنند، به انزال زودرس مبتلا هستند. یکی از دلایل انزال زودرس را اضطراب نسبت به رابطه ی جنسی دانسته اند. این اختلال در مردان جوان بی تجربه شایع تر است و ممکن است با گذشت زمان برطرف شود. در ازدواج هایی که مدت زیادی از آن گذشته است، همسر مرد در بروز انزال زودرس تأثیر بسیار زیادی دارد و یک ازدواج پر استرس می تواند این مشکل را شدیدتر کند.

 • واژینیسمواژینیسم

اختلالی مختص زنان است و موقعی اتفاق می افتد که عضلات یک سوم خارجی واژن به صورت غیرارادی منقبض می شوند و نمی گذارد آلت جنسی همسر وارد واژن شود. خانم مبتلا به این اختلال، ممکن است به صورت خوداگاه مایل به برقراری رابطه جنسی باشد اما ناخودآگاه از آن جلوگیری می کند. رویدادهای ناخوشایند مانند تجاوز جنسی یا برقراری رضایت کامل زن می تواند باعث چنین مسئله ای شود.در بعضی از موارد درد یا پیش بینی درد در اولین تجربه ها باعث واژینیسم می شود.گاهی اوقات این اختلال می تواند نشان دهنده ی نارضایتی زن از رابطه با همسرش باشد

 • مقاربت دردناک

مقاربت دردناک درد مداوم یا تکرارشونده در ناحیه ی تناسلی است،که در زن یا مرد هنگام رابطه ی جنسی یا قبل یا پس از آن روی می دهد. این کژکاری هم در خانمها و هم در آقایان رخ می دهد، اما در میان زنان بسیار شایع تر از مردان است. مقاربت دردناک با واژینیسم در ارتباط است و اغلب همراه با آن دیده می شود. دوره های مکرر واژینیسم ممکن است منجر به مقاربت دردناک شود.

سابقه داشتن رابطه ی جنسی دردناک، مانند مورد تجاوز قرار گرفتن با سوء استفاده ی جنسی در کودکی، می تواند باعث بروز این اختلال در خانم ها شود. تنش و اضطراب در مورد رابطه ی جنسی هم می تواند این مشکل را ایجاد کند. دردی که فرد موقع رابطه ی جنسی تجربه می کند واقعی است و رابطه جنسی را غیرقابل تحمل می کند. پیش بینی درد بعدی در این افراد باعث می شود از رابطه ی جنسی اجتناب کنند. در صورتی که شوهر بدون توجه به این درد اقدام به برقراری رابطه ی جنسی کند، ممکن است مشکل وخیم تر شود

مقاربت دردناک

کلام آخر

کژکاری های جنسی مشکلات پیچیده ای هستند که بسیاری اوقات حاصل چند عامل جسمی و روانشناختی در هم تنیده اند. از این رو برطرف کردن این اختلالات نیازمند ارزیابی و درمان تخصصی است. همچنین از آن جایی که رابطه ی جنسی در زمینه ی رابطه ی زناشویی اتفاق می افتد، معمولا مشکلات جنسی هر دو زوج را درگیر می کند و به ندرت اتفاق می افتد فقط یکی از زوجین به نوعی کژکاری جنسی مبتلا باشد. به همین دلیل برای درمان بهتر مشکلات جنسی بایستی هر دو زوج در درمان شرکت کنند

نکته دیگری که بایستی در نظر داشت این است که برای رفع مشکلات جنسی داروها و ابزارهای بسیاری در بازار وجود دارد که بسیاری پایه و اساس علمی مشخصی ندارد. برای مثال دیده شده است کرم ها و داروهایی که با هدف رفع انزال زودرس عرضه می شوند، باعث از بین رفتن عملکرد آلت تناسلی به صورت پایدار می شود. از سوی دیگر برخی از کسانی که به کژکاری های جنسی مبتلا هستند، بنا به توصیه آشنایان و دوستان ناآگاه برای رفع این مشکلات به مواد مخدر پناه می برند که به نوبه ی خود باعث به وجود آمدن مشکلاتی به مراتب بدتر، می شود

نظرات

پاسخی بگذارید