52 بازدید ::: ۲:۰۵ ::: ۱۴۰۰/۰۲/۱۹

اگر خانواده با انتخاب ما برای ازدواج مخالف کند چکار کنیم؟

خانواده ها مخالفت خود را با ازدواج فرزندان به شکل های مختلف نشان می دهند.

گروه هایی از خانواده ها از همان وهله ی نخست نسبت به انتخاب ها و حتی حرف زدن در این زمینه واکنش نشان می دهند.

برخی دیگر در ابتدا مخالفتشان را نشان نمی دهند، اما پس از دیدن دختر یا پسر با قصد و نیت طوری حرکت می کنند که مخالفت شان را اعلام کنند.

بعضی وقت ها خانواده ها افرادی را در بین خانواده یا فامیل برای فرزندشان پسندیده اند و به همین دلیل با انتخاب او مخالفت می کنند.

واکنش دیگر والدین این است که حرفی می زنند که جوان را بر سر دوراهی قرار می دهد. به طور مثال می گویند «خودت انتخاب کردی، میل خودت است، ما نظری نداریم.» بدین ترتیب به طور ضمنی به او می گویند «ما با این قضیه مخالف هستیم و اگر اتفاقی افتاد به ما ربطی ندارد.» در نتیجه جوان در بن بست قرار می گیرد و نمی داند به کدام سمت برود.

مخالفت خانواده ها برای ازدواج

جوان ها برای کاهش مخالفت ها چه کار کنند؟

برای این که مسئله مخالفت والدین حل شود توصیه های زیر برای جوانان کارساز است:

  • صحبت کنید

بهترین کار این است که اگر جوان ها می دانند امکان صحبت با والدینشان وجود دارد، با آن ها مشورت کنند. با لجبازی و قهر کاری پیش نمی رود. بهتر است درباره ی شخص مورد نظرشان به والدین اطلاعاتی دهند و آن ها را تشویق کنند که فرد را ببینند. دیده ها با شنیده ها متفاوت است. ممکن است از فردی یک تصور کلی وجود داشته باشد اما زمانی که او را می بینند شرایط متفاوت می شود.

  • واسطه انتخاب کنید

در صورتی که فرزندان می دانند بزرگ تری در فامیل وجود دارد که به والدین نزدیک است و پدر و مادر به نظراتش اهمیت می دهند، می توانند از نظر مشورتی او کمک بگیرید. در غیر این صورت توصیه می شود نزد مشاور بروند.

  • دلایل منطقی را بپذیرید

بعضی وقت ها خانواده ها به عمد با انتخاب فرزندشان مخالفت نمی کنند و نظرشان منطقی است. چندی پیش مراجعه کننده ای داشتم که می خواست با دختری ازدواج کند اما مادر و خواهرش مخالف بودند. این دختر لکنت زبان داشت و مخالفت خانواده هم به همین موضوع مربوط می شد. والدین پسر معتقد بودند او فردی اجتماعی است و ازدواج با این فرد می تواند روابط اجتماعی اش را محدود کند. پسر به اصرار والدینش به مشاور مراجعه کرده بود. نکته ی جالب این بود که از ابتدا تصور کردم خانواده به عمد اشكال تراشی می کنند اما پس از دیدن دختر متوجه شدم حق دارند. دختر خانم لکنت زبان داشت و خیلی جاها حرف زدنش نامعلوم بود. به گونه ای که حتی من به عنوان دکتر متوجه صحبت نمی شدم. سپس با پسر صحبت کردم و به او گفتم چنین مسئله ای وجود دارد و فک و صورت او نیاز به جراحی دارند و افرادی که لکنت دارند عزت نفسشان پایین است. پسر به من گفت فکر می کردم مادر و خواهرم به عمد با من مخالفت می کنند.

این موضوع برای فردی اجتماعی یا کسی که می خواهد با دیگران ارتباط برقرار کند مسئله ساز می شود. بنابراین اگر والدین ایراداتی را می بینند شرایطی را به وجود آورند که جوان خودش این موضوع را حس کند. واقعیت این است که آدم ها از افراد غریبه بیشتر حرف شنوی دارند. مهم است که خانواده ها بدون غرض ورزی مخالفتشان را ابراز کنند. ابتدا فرد موردنظر را بشناسند و سپس با دلایل منطقی مخالفتشان را اعلام کنند.

  • بدون رضایت خانواده ازدواج نکنید

توصیه می شود در خانواده های ایرانی ازدواج بدون رضایت خانواده ها انجام نشود و حداقل یک رضایت نسبی وجود داشته باشد. با وجود حرکت جامعه ی ایرانی به سمت مدرنیزه شدن، ذات پنهان خانواده ها هنوز گسترده است و دختر یا پسری که بدون رضایت وارد خانواده ای می شوند، متاسفانه از نظر آن خانواده مطرود هستند. خانم ها زیر نگاه تند و تیز مادر شوهر و خواهر شوهر قرار دارند و ممکن است نگاه تحقیر آمیزی به آقایان دیده شود. جوانان باید بدانند خانواده ی ایرانی غربی نیست. هر چند در جوامع غربی هم رضایت والدین اهمیت دارد ولی به دلیل روحیه ی فرد گراییشان خیلی در مسائل یکدیگر دخالت نمی کنند. در ایران خانواده ها گسترده هستند و در واقع فرد با ایل و تباری زندگی می کند. بنابراین اگر بخواهد بدون نظر والدین همسری داشته باشد مشکلاتی برایش ایجاد می شود.

  • از پیله ی زناشویی پیشگیری کنید

وقتی زوج ها بدون رضایت والدین وارد زندگی مشترک می شوند مشکلی برایشان پیش می آید که به آن «پیله ی زناشویی» می گویند. در این حالت زوج ها از هیچ حمایتی برخوردار نیستند و اگر مشکلات اقتصادی و عاطفی برایشان پیش بیاید یا در زمینه ی نگهداری فرزندان دچار مشکل شوند، نمی توانند روی کمک خانواده ها حساب کنند. زن و شوهر باید همه ی مشکلات اقتصادی و اجتماعی را خودشان حل کنند. این افراد در سنین میانسالی به شدت از نظر جسمی، روحی و ظاهری شکسته می شوند و تنش های زندگی شان افزایش می یابد. ممکن است در دعوا ها و اختلافات به هم بگویند من به خاطر تو از خانواده ام گذشتم. به دلیل این که این افراد به مرور زمان حمایت ها را از دست می دهند آستانه ی تحملشان پایین می آید و ممکن است این تنش ها منجر به جدایی شود.

ازدواج و مخالفت خانواده ها

رفتار والدین در انتخاب فرزند برای ازدواج چگونه باشد؟

والدین باید به فرزندشان اعتماد داشته باشند و در ابتدا با نظر او مخالفت نکنند. البته می توانند نظر مشورتی هم داشته باشند. بهتر است ابتدا فرد مورد نظر را ببینند و بعد درباره ی او حرف بزنند. خیلی وقت ها برخی از خانواده ها در این باره پیش زمینه هایی دارند اما وقتی از نزدیک با فرد روبه رو می شوند نظرشان تغییر می کند.

توصیه می شود خانواده ها با هم در ارتباط باشند و فرد را بهتر بشناسند. اگر هم اشکالاتی می بینند آن را به شکل مستقیم ابراز کنند. می توانند نظرشان را به صورت پیشنهاد مطرح کنند اما بهترین پیشنهاد این است که نزد مشاور خانواده بروند. به این دلیل که فرزندان همیشه فکر می کنند مخالفت ها به عمد صورت می گیرد. وقتی واسطه ای وجود داشته باشد تنش ها کمتر می شود. مشاور قرار نیست طرف کسی را بگیرد، بلکه از منطق حمایت می کند.

کلینیک دکتر سعادتی مشاور خانواده در مشهد، می تواند به حل چالش های شما و فرزندان در زمینه اردواج کمک کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.